מטרת המחלקה:

מטרת העל של המחלקה לשירותים חברתיים ברכסים הינה מתן מענה מקצועי ורגיש במגוון נושאים לכלל התושבים , תוך שימת דגש על האופי המיוחד והייחודי של המקום. המחלקה מעניקה ומפתחת שירותים ומענים למשפחה ולקהילה תוך התמקדות באוכלוסיות ייעד כגון – משפחות, אזרחים ותיקים, נוער וצעירים , הורות עצמאית ועוד.

‎‎אוכלוסיית היעד:

משפחות במצבי משבר שונים, בעיות בריאות, מוות במשפחה, אובדן עבודה, ירידה מנכסים ומשבר כלכלי, אלימות במשפחה, מצבי קונפליקט וגירושין.

בנוסף, אוכלוסיות יעד כגון בעלי נכויות, בעלי צרכים מיוחדים, אזרחים ותיקים, עולים חדשים, נוער וצעירים.

כיום המחלקה ברכסים מנסה לתת מענה לכלל האוכלוסייה במגוון רחב יותר של נושאים כחלק מראייה קהילתית בה הקהילה היא המרכז ואנו כמחלקה לשירותים חברתיים צריכים להשתלב בקהילה ולהתאים עצמינו לקהילה.

כחלק מראייה כוללת זו, אנו עוסקים בשיתופי פעולה נרחבים עם גורמים בקהילה- רבנים, עמותות, חינוך, מתנ"ס, סח"י ועוד- על מנת למצות את היכולות הקיימות בתוך הקהילה ובהבנה כי כל אחד מהגורמים מביא את הערך המוסף שלו וביחד יוצרים מענה טוב יותר לתושבים.

השירותים והטיפולים הניתנים במחלקה ובקהילה מתבצעים ע"י עובדים סוציאליים בעלי ההכשרה וההתמחות הנדרשת.​

מסגרות בקהילה:

בית הקשיש- מיועד לאזרחיות ותיקות מגיל 60. מדובר על מרכז יום אליו מגיעות כ- 30 אזרחיות ותיקות כל בוקר. במקום ארוחת בוקר, פעילויות העשרה, חוגים ועוד. את המקום מנהלת גב' מיקי פרידמן.

מועדוניות- קיימות 4 מועדוניות לילדים שנמצאות באחריות המחלקה, ושתיים נוספות משותפות למחלקת החינוך. בנוסף נפתחה השנה מועדונית לחינוך המיוחד בבי"ס חכמת ישראל.

המועדוניות מיועדות לילדים בגילאי 6-14 עם קשיי למידה, התנהגות וקשיים רגשיים. במועדונית ישנה מדריכה ואם בית, ארוחה חמה, עזרה בלימודים, חוגים ופעילויות העשרה נוספות.

מרכז נתיבים להורות- המרכז נותן מענה להורים ולילדים בגילאי 5-12. מטרת המרכז היא לעבוד על הקשר בין ההורים לילדיהם, תוך מתן הדרכת הורים וטיפולים רגשיים לילדים. משפחות מופנות לתוכנית זו ע"י השירות הפסיכולוגי, מרכז הלמידה, מוסדות חינוך ומתוך המחלקה לשירותים חברתיים.

הבית לנערה- בהקמה. בית עבור הנערות ברכסים, בו הנערות מקבלות ארוחה חמה, יחס אישי, הרצאות וסדנאות.

המרכז לשלום המשפחה- לראשונה ברכסים הוקם מרכז טיפולי אשר נותן מענה מערכתי של הדרכת הורים וטיפולים רגשיים לילדים, שמירת שלום המשפחה ועוד. מרכז זהה הוקם לאחר הבנה כי קיים צורך בקהילה בטיפולים מותאמים ע"י מטפלים דתיים ורגישי תרבות עבור האוכלוסייה  החרדית ברכסים ולאופי היישוב.

מט"ל- מרכז לנער- בהקמה. בדומה לנערות, מקום עבור הנערים ברכסים הזקוקים לבית, יחס אישי ועזרה. בשיתוף פעולה עם המתנ"ס ברכסים.

תוכניות בשיתוף החינוך והתוכנית הלאומית 360.